FB
skip to Main Content
Aleš Makový Architects group - DŮM NA ZELENOU s.r.o.

Soubor pasivních rodinných domů v Ostravě – na prodej 7/2019

vyse_dotace
Výše dotace
530000 Kč
dispozice
Dispozice
4+kk nebo 3+kk

Na samotném počátku celé ideje stojí koupě pozemku, který je vzdálen 8 minut od obchodního centra Nová Karolina v Ostravě, směrem na Slezskou Ostravu a Zoologickou zahradu. Pozemek se nachází na samotném okraji Ostravy Michálkovice s pěkným výhledem do okolí a s celkovou rozlohou necelých 10 000 m2 a jižním svahem.

Na parcelu je přístup z komunikace Michálkovická a je zde nově vybudovaná příjezdová komunikace s novou dešťovou kanalizací, vodovodem a přípojkami elektřiny. Nově vybudovaná příjezdová komunikace rozděluje parcelu na dvě poloviny, kdy celkový počet rozdělených parcel je 8. Horní parcely jsou rozděleny jednotlivě od 904 m2 do 962 m2. Krajní dvě parcely, které sousedí s komunikací Michálkovická mají plochu pozemku větší: 1321 m2 a 1356 m2.

Na pozemku postupně vznikne 8 domů v pasivním standardu. Domy jsou navržené tak, aby vyhověly požadavkům aktuální, současné, moderní rodiny s jedním nebo dvěma dětmi, i lidem, kteří jsou nadšení pro současný design, funkční a účelné rozložení prostoru a estetiku. Dům má nabídnout architektonicky kvalitně zpracovaný koncept, ve vysokém standardu a velmi nízkými měsíčními náklady.

Tyto požadavky daly za vznik projektu pasivního rodinného domu o variabilním uspořádání 3+kk nebo 4+kk. Venkovním rozměrům 16,8 × 8,8 m a vnitřní plochou 118 m2. Jde tedy o kompaktní hmotu domu, kde je kladen důraz na velké prosklené plochy v jižní části fasády domu, tak, aby bylo dosaženo vysokých solárních zisků v zimě, kdy je sluníčko nízko a teplo potřebujeme, a naopak, aby se dům v létě nepřehříval (sluníčko je vysoko), je v konstrukci střechy dostatek izolace s fázovým posunem tepla a solární zisky mohou být v době veder při východu a západu slunce eliminovány venkovním stíněním. Ve zbylých částech domu jsou okenní výplně eliminovány na minimum.

Okolní parcely jsou zastavěny nahodile, zástavby domů je tedy rozmělněná a z estetického a urbanistického hlediska zde nevzniká požadavek na tvar střech a výšku rodinných domů. Fasádu budou tvořit cihlové obkladové pásky s odkazem rodinných domů původně stavěných v Ostravě nebo omítka v zemitých barvách světlejších odstínů.

Před samotným vstupem domu je umístěné stání pro dva automobily a příruční sklad, který je zakomponován ve vstupní části domu. Po vstupu do zádveří vás vtáhne do děje velký prostor obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní, která tvoří denní část domu. Po průchodu do chodby, která je vedená středem domu, je umístěna noční část s dvěma pokoji, ložnicí s šatnou, koupelnou, ke které přiléhá technická místnost. Rodinný dům je navržen tak, aby splňoval požadavky čtyřčlenné rodiny s veškerým komfortem.

 

Celková dotace na pasivní dům: 530 tis. Kč

Architektonická studie: 2017, projekt: 2018, realizace 2018

Autor: Ing. arch. Aleš Makový, Ing. Mirka Kahánková Zátopková

DŮM NA ZELENOU s.r.o.
Aleš Makový Architects Group ©

Back To Top