FB
skip to Main Content
Aleš Makový Architects group - DŮM NA ZELENOU s.r.o.

Rodinný dům Slezská Ostrava

ztrata_budovy
Ztráta budovy
3.4 kW
vyse_dotace
Výše dotace
530000 Kč
energeticka_narocnost
Energetická náročnost
kategorie A - velmi úsporná
vnitrni_plocha
Vnitřní plocha
180 m²
merna_potreba_tepla
Měrná potřeba tepla na vytápění
15 kWh/m²/rok
neobnovitelna_primarni_energie
Neobnovitelná primární energie
60 kWh/m²/rok
dispozice
Dispozice
5+kk

Pozemek se nachází na Slezské Ostravě v blízkosti zoologické zahrady. Čtvercový pozemek je ideálně obklopen zelení ze tří světových stran. Navrhovaný dům jsme osadili k nejvzdálenějšímu konci zahrady, nejdál od příjezdové komunikace, tak, aby byl dům orientován výrazným prosklením směrem do ovocného sadu a tak, aby byl dům svou zadní stranou orientován k nejméně přitažlivé straně pozemku.

Jedná se o návrh jednoduchého rodinného domu na pozemku, který byl dlouhodobě využíván jako zahrada. Dům byl naprojektován pro mladou rodinu z Ostravy, která upřednostňuje své vlastní bydlení, zahradu a nízké náklady na provoz. Návrh je komplexně řešen v co možná nejjednodušším architektonickém a energetickém pojetí.

Velikost domu vyplývá z potřeb klientů, pro které jsme navrhli dispozici o velikosti 5+kk s vnitřní podlahovou plochou 180 m2. Jednoduchá dispozice účelně rozdělena na denní a noční část a se spoustou prostoru na osobní věci. Obývací pokoj a dětské pokoje odděluje ložnice rodičů. To proto, aby se děti cítily bezpečně. Ložnice, která přímo sousedí s obývacím pokojem je strategicky umístěna tak, aby hlukově stínila prostor mezi obývacím pokojem a dětskými pokoji. Rodinný dům je navržený v pasivním standardu s dotací Nová Zelená úsporám. Mimo jiné jsou navrženy v okolí domu další přidružené stavby: jako je zahradní domek s venkovní kuchyňkou, garážové stání se skladem, terasy s venkovním bazénem a retenční nádoba pro zadržování dešťové vody.

 

Celková dotace na pasivní dům: 335 tis. Kč

Architektonická studie: 2017, projekt: 2018, realizace 2019

Autor: Ing. arch. Aleš Makový, Ing. arch. Tomáš Babor, Ing. Mirka Kahánková Zátopková

DŮM NA ZELENOU s.r.o.
Aleš Makový Architects Group ©

Back To Top