FB
skip to Main Content
Aleš Makový Architects group - DŮM NA ZELENOU s.r.o.

Pasivní rodinný dům v Trnávce

ztrata_budovy
Ztráta budovy
3.8 kW
vyse_dotace
Výše dotace
530000 Kč
energeticka_narocnost
Energetická náročnost
kategorie A - velmi úsporná
merna_potreba_tepla
Měrná potřeba tepla na vytápění
15 kWh/m²/rok
dispozice
Dispozice
4+kk

Dům byl navržen tak, aby splňoval dotační program Nová zelená úsporám 2015+, podporu B.2 – 530 tis. Kč (Moravskoslezský kraj).

 

Návrhový stav

+ plastová okna VEKRA KOMFORT EVO – trojsklo Ug=0,5; Uw=0,71; předsazená montáž

+ KM BETA SENDWIX 175mm + fasáda zateplená EPS Greywall 280 mm

+ podlaha zateplená EPS 300 mm

+ střecha zateplená EPS 500 mm

+ tepelné čerpadlo vzduch-voda + podlahové vytápění

+ vzduchotechnická jednotka s rekuperací vzduchu ATREA

 

Navrhovaný dům se nachází v obci Trnávka, v okrese Nový Jičín. Jedná se svažitý pozemek na okraji stávající zástavby obce. I proto se zde naskýtají krásné výhledy na zapadající slunce.

Na parcelu je vstup z východu od stávající komunikace. Z východu je pozemek z jedné třetiny rovinatý, zbylé dvě třetiny jsou v prudším svahu.

Dům je určen pro mladou čtyřčlennou rodinu. Velikost vyplývá z aktuálních sociálních potřeb běžné rodiny v České republice, pro kterou je limitujícím faktorem cena objektu, která byla jedním z důležitých faktorů, které ovlivňovaly velikost domu.

Návrh domu balancuje právě mezi otázkou vyvážené ceny a funkčnosti, při které se nezapomíná ani na zajímavý architektonický výraz a současný styl, který je pro mnoho lidí podružný a podceňovaný, ať už z hlediska budoucího nárůstu ceny domu, díky kvalitně zpracované architektuře nebo image moderní mladé rodiny, která chce bydlet současně a kulturně. To dává rodinnému domu určitou dávku individuality a svébytnosti. Navržený dům ve Vás muže vytvořit myšlenku, že působí dvakrát hodnotněji než opravdu je.

Při idealizaci návrhu, bylo jasné, že se bude jednat o jednoduchý a funkční styl dvoupodlažního rodinného domu s plochou střechou. Dům je umístěn na okraji intraviánu obce na jedné z podélných parcel určených ke stavbě rodinného domu dle územního plánu s komunikací při kratší straně v horní, východní části parcely. Na přilehlých parcelách jsou domy se sedlovou střechou, avšak neudržovaného charakteru. V celkovém měřítku obce je zde právě mix domů se sedlovou a plochou střechou. Naším záměrem bylo vytvořit dům na kompaktním půdorysu, který obklopuje zahrada s rostlinami a stromy.

Východní bílá fasáda směrem od hlavní komunikace je jednoduše pojatá v kontrastu se závětřím hlavního vstupu, který materiálově jen lehce poodkrývá dění za východní fasádou domu. Svislé pásové okno umístěné diagonálně od závětří uzavírá kompozici. Fasáda poskytuje domu intimitu v západní části pozemku a přidává k tomu okouzlení z očekávání, jak dům vypadá v ostatních částech. Dům je rozdělen jednotlivými podlažími jak hmotově, tak kontrastem bílé omítky v prvním podlaží a dřevěných latí v druhém podlaží. Vytváří tak celkově příjemný hřejivý dojem na uživatele tzv. ,, teplo domova“.

Při přilehlém okraji západní a jižní fasády je umístěna terasa, která je krytá vykonzolovaným druhým patrem. Předsazení poskytuje v letních měsících částečné krytí před přehříváním. V zimních měsících naopak není předsazení tak výrazné, aby krylo průchod slunečních paprsků do interiéru.

Celková dotace na pasivní dům: 530 tis. Kč

 

Architektonická studie: 2016, projekt: 2017, realizace 2018

Autor: Ing. arch. Aleš Makový

DŮM NA ZELENOU s.r.o.
Aleš Makový Architects Group ©

Back To Top