FB
skip to Main Content
Aleš Makový Architects group - DŮM NA ZELENOU s.r.o.

Bytový dům Poruba

ztrata_budovy
Ztráta budovy
22.5 kW
vyse_dotace
Výše dotace
1585000 Kč
energeticka_narocnost
Energetická náročnost
kategorie A - velmi úsporná
merna_potreba_tepla
Měrná potřeba tepla na vytápění
14 kWh/m²/rok
neobnovitelna_primarni_energie
Neobnovitelná primární energie
59 kWh/m²/rok
dispozice
Dispozice
16× 2+kk, 1× 4+kk

Navrhovaný bytový dům se nachází v obci Ostrava – Poruba. Pozemek se nachází v zastavěném území panelových domů, občanské vybavenosti a spousta služeb. Hned u bytového domu je autobusová zastávka, do budoucna je zde plánovaná tramvajová trať. Okolí pozemku je obrostlé stromy, doposud byl pozemek protkán různými zkratkami od pěších občanů. Pozemek má téměř 2000 m2, tvar je trojúhelníkový, jehož ostrý výstupek zasahuje do nitra vnitrobloku panelových domů. Tento výstupek jsme v návrhu využili k obnově zeleně, abychom nezasahovali do soukromí stávajících domů ve vnitrobloku.

Pozemek je protkán různými sítěmi, že jsme využili maximální zastavěné plochy, kterou jsme mohli použít, díky přeložkám. Půdorys bytového domu je 16 x 16 m (větší být nemůže), a tak z důvodu návratnosti investice jsme museli bytový dům navrhnout vyšší, než bylo původně zamýšleno. Dalším omezením bylo parkování, kde jsme si předjednali na útvaru hlavního architekta v Ostravě řešení o maximálním počtu 32 míst.

Bytový dům má jedno podzemní podlaží k parkování 10 automobilů a 6 nadzemních podlaží, kde je v přízemí navržena obchodní jednotka, vstupní část do bytového domu a kóje pro všechny byty. Do bytů se vstupuje přes centrální schodiště nebo výtah. Na jedno podlaží jsou navrženy 3-4 bytové jednotky v různých dispozičních kombinacích od 1+1, přes 2+kk až po 3+kk. V nejvyšším podlaží, kde se dopravíte výtahem přímo do obytné části, je navržena jedna luxusní bytová jednotka o vnitřní podlahové ploše 190 m2 s venkovní terasou a výhledem na blízké okolí.

 

Architektonická studie: 2018, projekt: 2019, realizace 2020

Autor: Ing. arch. Aleš Makový, Ing. arch. Tomáš Babor, Ing. David Podešť

DŮM NA ZELENOU s.r.o.
Aleš Makový Architects Group ©

Back To Top